Labyrint - středisko volného času Kladno

 Instagram

 
 
slideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshow

Z našich kroužků

IQ KLUB PRO VŠECHNY DĚTI

V našich IQ klubech se nezahálí. Každý týden máme připraveny zajímavé aktivity pro maminky s nejmenšími dětmi, pro předškoláky i školáky.

V úterý dopoledne si maminky s dětmi hrají, tvoří i sportují s lektorkou Terezou. Téma je vždy aktuální a zajímavé a dvě hodiny s programem i s volnou hernou vždy utečou jako voda.

Předškoláci objevují nové věci bez rodičů. Při fyzikálních a chemických pokusech, které děti provádí s minimální dopomocí, se dozví nové a zajímavé věci. Zkoumali jsme např. hustotu látek, odolnost materiálů aj. Ale neděláme jenom pokusy, při mini projektech se učí děti spolupracovat ve skupině. Aktuálně máme za sebou projekt Advent a Vánoce v celé své pestrosti.

Školáci již pracují samostatně a pronikají hlouběji do přírodovědných zákonitostí. Kromě toho také letos objevujeme Česko a ostatní země. Pracujeme s tablety a každý školák má prostor pro rozvíjení svých individuálních schopností. Logických i jiných her a jiných aktivit máme v IQ klubu spoustu, pro všechny věkové kategorie.

Přidat se může každý i v průběhu školního roku, pokud vás IQ klub zaujal, těšíme se na vás!

Předškoláci

Školáci

 

VYSÍLACÍ HODINA V RÁDIU RELAX

Jak pracují moderátoři, zprávaři, technici, produkční a další informace o Rádiu Relax jsme se dozvěděli v pondělí 12. prosince. Rádio Relax nám umožnilo návštěvu pro dvě účastnice kurzu „Mediální komunikace“, které si tu prohlédly vysílací studio, technické zázemí a vyzkoušely si i praktické čtení zpráv na mikrofon. Tuto profesní činnost musí ale ještě hodně trénovat, aby mohly někdy vstoupit do živého vysílání…

V rádiu se nám ochotně věnovali moderátoři, kteří mezi 15. a 16. hodinou vysílali, celou exkurzi pak pro nás připravil Dan Adam. Tímto bychom jim chtěli moc poděkovat, protože pro Lenku a Zdenku to byla obrovská, jedinečná zkušenost a příležitost poznat práci v jednom z médií.

 

S kroužkem akademie kouzel jsme si užili hallowenské vaření

Naši kouzelníci vyrobili spoustu prapodivných dobrot, které pak s chutí snědli.

 
 

Vedoucí astronomického kroužku Labyrintu Jiří Šála má zajímavé povolání

Přečtěte si zde

 

JAK SE MÁME V IQ KLUBECH?

Za více než půl roku pravidelné činnosti se děti v IQ klubech vůbec nenudily – naopak zjistily, jak fungují různé věci okolo nich, dozvěděly se o nových zajímavostech a nejen to. Společně s lektorkami mohou dále objevovat svět prostřednictvím společného povídání a experimentů.

V jedné z hodin se předškoláci s Helenou zabývali rovnováhou, kterou si vyzkoušeli na pomůckách v herně, sami na sobě a také na pokusu s Kašpárkem a lodičkou; jindy zase děti pozorovaly složení a míchání různých barviv.

Školáci s Janou zase například experimentovali s ledem a jeho vlastnostmi.

Rodiče s dětmi si s Terezou zase užívají první společné objevy, tvoření i pohybové činnosti na aktuální témata.

Takže, v IQ klubech se máme dobře! A protože IQ kluby jsou přístupné kdykoli během školního roku, i jednorázově, můžete se přijít přesvědčit sami.

 

Debrujáři a jejich vědecká krabička

Děti z Klubu mladých debrujárů strávily několik podzimních schůzek tím, že sestavovaly svůj Science Box.

Science Box, neboli vědecká krabička je docela běžná plastová krabička, ale místo pro uskladnění potravin slouží k uskladnění pokusů.  Do jedné krabičky se nám vešly všechny pomůcky i s návodem a vysvětlením principu celkem 16 různých pokusů, které vymýšlely samy děti. Najdete zde pokusy na tlak vzduchu, odstředivou sílu, povrchové napětí, magnetismus aj.

I když naši debrujáři jsou šikovné děti, nebylo to pro ně nic jednoduchého. Ale vynaložené úsilí bylo odměněno, mladí badatelé obsadili krásné druhé místo v celorepublikové soutěži Malých debrujárů o nejlepší Science Box.

Debrujárům samozřejmě gratulujeme a jejich Science Box se stal novou originální pomůckou pro všechny děti navštěvující naše IQ kluby.

 

Příběhy Hvězdných rytířů

Spolek PRO děti, Gimeda, o.s., ve spolupráci s astronomickým kroužkem, vydal pro své mladé příznivce v pořadí již druhou knížku s příběhy Hvězdného rytíře Ylema. 

Kniha „Příběhy Hvězdných rytířů“ obsahuje 30 dobrodružných sci-fi povídek z literární soutěže a 30 ilustrací z kreslířské soutěže, které proběhly ve spolupráci s Labyrintem Kladno. Knížka je provázána s webovými stránkami Princezny Gimedy, www.gimeda.cz. V jejím textu je ukryta tajná šifra s poselstvím rytířů z Garlenu. Příběh vás vtáhne do děje. Čtěte a staňte se rytíři Modré planety. 

Knihu získáte tak, že na e-mail: gimeda@seznam.cz pošlete váš zdokumentovaný dobrý skutek (ať již ve formě krátkého videa, nebo v sérii alespoň deseti fotografií), který bychom s vaším souhlasem mohli vložit na náš web. Máte čas do konce srpna.

Info: V. Neliba, 604 595 174, Š. Sandevová

 

 

 

Debrujáři na Žhavé vědě

Během tohoto školního roku jsme měli s Klubem mladých debrujárů možnost zúčastnit se kroužku Žhavá věda. Tento kroužek je jedním z výstupů projektu Střední průmyslové školy stavební a OA - „Cestou přírodovědných a technických oborů napříč Středočeském krajem“, který se zabýval hlavně zapojením tabletů do výuky přírodovědných předmětů na školách.

Během pěti setkání naši debrujáři zařili velmi zajímavé věci.

Pozorovali jednobuněčné živočichy na moderních mikroskopech s tablety, kde si mohli mikroorganismy vyfotit, nebo dokonce natočit, vyráběli různé typy mostů, nebo měřili různé fyzikální veličiny pomocí moderních přístrojů napojených na tablety.

S tablety jsme se podívali i ven, když jsme za hoření bengálského ohně vysvobodili kouzelníka Chemulína a hledali poklad například i s využitím rozšířené reality.

Byli jsme rádi za tuhle možnost rozšířit si obzory, vidět, jak vypadá střední škola uvnitř J a děti teď znají kromě her i aplikace do tabletu, které jsou opravdu užitečné.

 

Exkurze v Rádiu Relax

Jedinečnou příležitost poznat atraktivní, ale zároveň náročnou práci v Rádiu Relax měly dvě účastnice kurzu „Mediální komunikace“ Labyrintu v pondělí 12.1. Rádiem nás provázel Dan Adam, kterému tímto moc děkujeme. Štěpánka s Karolínou si po prohlídce vyzkoušely také čtení zpráv na mikrofon, což nebylo úplně jednoduché… 

Článek o Rádiu Relax

 

 

Exkurze v Kladenském deníku

Druhou exkurzi pro kurz  „Mediální komunikace“ nám připravili v pondělí 13.4. redaktoři Kladenského deníku, za což jim moc děkujeme. V redakci  Karolínu a Štěpánku seznámili s prací tohoto deníku sportovní redaktor Jiří Nagy a redaktorka Daniela Řečínská.

Článek o Kladenském deníku

 

 

Literární soutěž na téma vesmír

Tuto soutěž vyhlásilo Občanské sdružení PRO děti, o.s., Gimeda, a to ve spolupráci s Astronomickým kroužkem Labyrintu.

Zde si můžete přečíst dvě povídky, jejichž autory jsou:

 Ondřej B., 8B, ZŠ E. Beneše, Písek - povídka Shledání 

 Martin H., 8C, ZŠ E. Beneše, Písek - povídka Letní noc

 

 

Trénuj jako kosmonaut

Astronomický kroužek Labyrintu se v letošním školním roce zapojil do mezinárodní mise „Trénuj jako kosmonaut“, kterou pořádala Česká kosmická kancelář. Zúčastnilo se jí 24 států, přičemž jedním z účastníků za ČR byl právě náš astronomický kroužek, který vytvořil tým „Hvězdní rytíři“. Celkem bylo připraveno17 misí, které děti z kroužku plnily od února do března.

 

 

Z činnosti divadelního kroužku "paraplíčko"

 

Z pohádky "Tři prasátka"

 

 

Hlubinami vesmíru - TV pořad o astronomickém kroužku a astronomii

 

 

DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE

MŮJ NEJMILEJŠÍ KONÍČEK - Zdeněk Chytil

Kladenský deník 18.9.2013

Robert Božovský

 

      Jeho dědeček rád fotografoval. Jeho tatínek také rád fotografoval. A lásku k fotografování podědil i Zdeněk Chytil. Rozhodl se ji předávat dál. V současné době dělá lektora fotografického kroužku v kladenském Labyrintu.

     Do největšího středočeského města se přistěhoval v roce 1973 a začal učit v učilišti nacházejícím se na dnešním náměstí Edv. Beneše. Při pedagogické práci fotografoval. A ráda fotografuje i jeho druhá manželka Jarmila.

     Spolu s dalšími kladenskými fotografy dostal do kurzu na konzervatoř ke známému pražskému fotografovi, profesoru Jánu Šmokovi.

     „Měl rád akty. Tak jsem mu jeden mnou vytvořený přinesl a stal se jeho oblíbencem,“ vzpomíná Zdeněk Chytil.

     Jak sám říká, fotil už všechno možné. „Jenom z letadla a pod vodou ještě ne,“ prozrazuje.

     Půldruhého roku vede fotografický kroužek v Labyrintu. Jeho členové se scházejí jednou týdně zhruba na dvě hodiny.

     „Je smutné, že ačkoli mnoho dětí rádo fotografuje, pravidelně jich do kroužku dochází jenom pět. Přitom se tu mohou spoustu věcí naučit. Rádi proto další zájemce přivítáme,“ konstatuje fotograf.

     Členové kroužku vytvářejí snímky v interiérech i exteriérech.

     „Jdeme třeba fotit detaily listů, stromořadí, komíny, lidi … Učím je zaostřovat, využívat světlo, vysvětluji jim hloubku ostrosti,“ popisuje Zdeněk Chytil a dodává: „Fotíme třeba na Dni Země pořádaného Labyrintem, v lese u Lapáku i jinde. Děti zkoušejí zachytit pohyb, vytvořit snímky proti světlu a podobně. Baví je to.“

     Všichni členové kroužku fotí na své digitální fotoaparáty. Vyvolávat filmy v černé komoře se neučí. „Jednak na to chybí technika, jednak je to podle mého názoru krok zpět, není to pružné,“ říká o klasických snímcích na papíře fotograf.

     Děti z fotografického kroužku už své práce vystavovaly ve středisku Labyrint, zúčastnily se také soutěže pořádané kladenskou uměleckou školou na téma moji mazlíčci. Dvě z děvčat, které kroužek navštěvují, v ní získala druhé a třetí místo.

     Je nějaký snímek, který považuje Zdeněk Chytil za svůj nejpovedenější?

     „Jistě. V devětaosmdesátém roce vypsal Mladý svět pro své čtenáře soutěž o snímek na titulní stranu. Nafotil jsem tehdy v přírodě za Hostouní snímky jedné mladé krásné slečny zabalené jen do nemocniční síťoviny a do časopisu je poslal. K mému překvapení jsem vyhrál a moje fotografie tak byla skutečně otištěna na titulní straně Mladého světa,“ usmívá se Zdeněk Chytil.

     Podle svých slov nejraději fotí reportážní snímky, portréty a sport. „Je to prostě takový adrenalin,“ prozrazuje.

 

 

  ZŘIZOVATEL

MEDIÁLNÍ PARTNEři

  

HLAVNÍ PARTNEŘI