Labyrint - středisko volného času Kladno

 Instagram

 
 
slideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshowslideshow

Lidé kdysi - výukový program pro MŠ6.3.2017

6. března dorazila za dětmi do MŠ Plzeňská vznešená dáma v středověkých sametových šatech, s dlouhými cípy na rukávech. Ne, nebyla to královna ani vévodkyně, byla to naše lektorka Jana Hoffmanová a děti se s ní nepotkaly poprvé.

Už v loňském roce s ní a malou surikatou Zaji cestovaly po všech světadílech, letos cestují jinak - proti proudu času.

Takže už ví, jak to vypadalo v pravěku, starověkém Egyptě nebo antickém Římě, dnes jsme se společně vydali do středověku.

"Co vidíte na obrázku?" vyptává se lektorka.

"Rytířééé," halekají děti. 

Dozví se, že ve svém věku by už se mohly stát pážety, ovšem jen kluci, což je pro holčičky velké zklamání. Vždyť i ony by určitě zvládly všechny požadované rytířské ctnosti, jako je boj s mečem, jízda na koni, plavání nebo třeba sokolnictví. O skládání veršů ani nemluvě.

Ale pojďme od vznešených rytířů k obyčejnému životu. Děti si vyzkoušely, jak se česanec - nespředená vlákna - mění na vřetánku v nit. Rozhodně to není snadné. A co teprve tkaní látky na hřebenovém stavu! Cesta od lnu ke kalhotkám prostě není jednoduchá, to už děti znají i z pohádky o Krtečkovi. Jana jim připomene i to, že hotovou látku mohou obarvit čím???

"No borůvkami," vzpomenou si děti.

Na závěr jim Jana povykládá, jaká různá znamení se mohou vyskytnout na erbech a co znamenají.

"Vyberte si a namalujte je," vyzve všechny kluky a holky.

Děti neváhají a každé si vytvoří svůj vlastní erb.

"S Janičkou se nám skvěle spolupracuje," vypráví mi Marie Chocholáčková, která ve školce učí. "Vždycky se domluvíme na tématu, kterému se dlouhodobě věnujeme a ona ho doplní. Loni jsme společně cestovali, Jana pro děti vytvořila i cestovní pasy a my zase pro ně připravily lodní deník. Do toho jsme lepily obrázky a zapisovaly všechno, co děti potkalo. 

Letos došlo na dějiny. Je výborné, když se všechno propojí, děti to pak lépe pochopí a více je to baví."

Odcházím. Děti se chystají na oběd a na odpolední spaní, ale vypadají, že už teď se těší na další setkání, tentokrát v novověku.

    

  ZŘIZOVATEL

MEDIÁLNÍ PARTNEři

  

HLAVNÍ PARTNEŘI